Rallylydnad - tävlingsekipage
i bokstavsordning

senast uppdaterad/inlagd
 
  Förarens namn: Gun Areskoug
     
  Hundens namn: Bull "Mozart"
     
  Ras: Labrador Retriever
     
  Född: 2008-05-24
     
  Titlar:
     
  Nybörjarklass: Skabersjö 10/11-12 - Kvalificerad (94 poäng)
    Skurup 26/5-13 - Kvalificerad (81 poäng)
    Skurup 8/9-13 - Kvalificerad (95 poäng)
    Uppflyttad
     
     
     
  Förarens namn: Christina Grönvall
     
  Hundens namn: Beesting Dream Machine, "Zenzie"
     
  Ras: Border Collie
     
  Född: 2006-06-06
     
  Titlar: Gk Vallh Pr, LP1, RLDN, RLDF, RLDA, RLDM
     
  Nybörjarklass: Lund 2/7-11 - Kvalificerad
    Sydöstra Skånde 5/8-11 - Kvalificerad
    Burlöv 6/8-11 - Kvalificerad
    Uppflyttad
     
  Fortsättningsklass: Lund 2/10-11 - Kvalificerad
  Söderåsen 13/11-11 - Kvalificerad
  Hörby 11/12-11 - Kvalificerad
  Uppflyttad
   
Avancerad klass: Lund 15/4-12 - Kvalificerad
  Trelleborg 28/4-12 - Kvalificerad
  Oxie BK 12/5 - Kvalificerad
  Uppflyttad
   
Mästarklass: Lund 27/1-13 - Kvalificerad
  Oxie 11/5-13 - Kvalificerad
  Skurup 26/5-13 - Kvalificerad
  RALLY-MÄSTARE
   
Övrigt:

Vinnare av rallylydnadsbarometern YBK 2012
Vinnare av rallylydnadsbarometern YBK 2013
Vinnare av rallylydnadsbarometern YBK 2014
YBK:s första Rally Mästare
YBK klubbmästare rallylydnad 2013
  Förarens namn: Christina Grönvall
     
  Hundens namn: Bryning Sea Of Dreams, "Chilaz"
     
  Ras: Border Collie
     
  Född: 2010-12-24
     
  Titlar: RLDN, RLDF, RLDA
     
  Nybörjarklass: Söderåsen 13/11-11 - Kvalificerad
    Hörby 11/12-11 - Kvalificerad
    Trelleborg 28/4-12 - Kvalificerad
    Uppflyttad
     
  Fortsättningsklass: Ystad 6/7-12 - Kvalificerad
    Malmö 11/8 - Kvalificerad
    Burlöv 25/8-12 - Kvalificerad
    Uppflyttad
     
  Avancerad klass: Skurup 8/9-13 - Kvalificerad
    Ystad 5/10-13 - Kvalificerad
    Ystad 15/6-14 - Kvalificerad
     
  Övrigt:  
  Förarens namn: Catharina Hallgren
     
  Hundens namn: Easy Obladi Oblada "Alice"
     
  Ras: Australian Shepherd
     
  Född: 2009-06-01
     
  Titlar: RLD N RLD F RLD A RLD M
     
  Nybörjarklass: Lund 12/11-11 - Kvalificerande
    Hörby 11/12-11 - Kvalificerande
    Lund 15/4-12 - Kvalificerande
    Trelleborg 28/4-12 - Kvalificerande
     
  Fortsättningsklass: Sydöstra Skånes BK 9/6-12 - Kvalificerande
    Svenska Collieklubben 6/7-12 - Kvalificerande
    Simrishamn 21/7-2012 - Kvalificerande
     
  Avancerad: Eslöv 27/10-12 - Kvalificerande
    Lund 28/4-13 - Kvalificerande
    Lund 28/4-13 - Kvalificerande
     
  Mästare: Ystad 5/10-13 - Kvalificerande
    Helsingborg 13/10-13 - Kvalificerande
    Söderåsen 26/10-13 - Kvalificerande
     
  Övrigt:  
  Förarens namn: Jenny Karlsson
     
  Hundens namn: Pandorans Silver Boy "Hrím"
     
  Ras: Dvärgpudel
     
  Född: 2011-07-29
     
  Titlar: RLD N
     
  Nybörjarklass: Kristiandstad 25/5-13 - Kvalificerande
    Skurup 26/5-13 - Kvalificerande
    Trelleborg 1/6-13 - Kvalificerande
     
  Fortsättningsklass: Höganäs 15/6-13 - Kvalificerande
    Trelleborg 22/9-13 - Kvalificerande
     
  Övrigt:  
     
     
     
  Förarens namn: Kerstin Karlsson
     
  Hundens namn: Toy-Max Hitting Your Heart "Viska"
     
  Ras: Storpudel
     
  Född: 2005-09-20
     
  Titlar: RLD N
     
  Nybörjarklass: Hörby 11/12-11 - Kvalificerande
    Trelleborg 1/6-13 - Kvalificerande
    Skurup 8/9-13 - Kvalificerande
     
  Fortsättningsklass: Trelleborg 22/9-13 - Kvalificerande
     
  Övrigt:  
     
     
     
  Förarens namn: Linnea Nilsson
     
  Hundens namn: Cefeus Xtra Allt II "Katja"
     
  Ras: Australian Kelpie
     
  Född: 2013-01-15
     
  Titlar:  
     
  Nybörjarklass: Landskrona 24/11-2013 - Bröt
     
  Övrigt: Katja har än så länge bara startat i en tävling som gick i ridhus. Den nya miljön blev för mycket för hennes unga hjärnceller så jag valde att bryta och vi lekte oss av planen. I vår hoppas vi på lite bättre resultat när vi ger oss ut på tävlingsbanorna. Rallyn kommer dock aldrig att vara Katjas huvudgren, det finns ju så mycket annat skoj att hitta på tillsammans!
     
  Förarens namn: Annika Olsson
     
  Hundens namn: Rissies lilla Ramses
     
  Ras: Dvärgschnauzer
     
  Född: 2007-02-28
     
  Titlar: RLD N RLD F
     
  Nybörjarklass: Skurup 8/9-2013 - kvalificerande
    Trelleborg 22/9-2013 - kvalificerande
    Hörby 15/12-2013 - kvalificerande
     
  Fortsättningsklass: Simrishamn 29/6-2014 - kvalificerande
    Ystad 20/9-2014 - kvalificerande
    Ystad 20/9-2014 - kvalificerande
     
     
  Förarens namn: Bertil Pedersen
     
  Hundens namn: Zarxs Zpirit "Bebe"
     
  Ras: Rottweiler
     
  Född: 2009-02-17
     
  Titlar: RLD N, RLD F
     
  Avancerad klass: Simrishamns BK, 2013-06-30 kvalificerande
    Ystad BK, 2014-09-21 kvalificerande
     
  Övrigt:  
     
     
  Förarens namn: Fredrika Pedersen
     
  Hundens namn: Light my fire Hotesse "Hulda"
     
  Ras: Berger des Pyrénées à face rase
     
  Född: 2013-05-31
     
  Titlar: RLD N
     
  Övrigt: Hulda och jag har planer också att tävla Agility och lydnad 2015.
     
     
  Förarens namn: Fredrika Pedersen
     
  Hundens namn: Zarxs Zurvivor "Zune"
     
  Ras: Rottweiler
     
  Född: 2009-02-17
     
  Titlar: RLD N RLD F
     
  Avancerad klass: Svenska rottweilerklubben, 2014-09-28 kvalificerande
     
  Övrigt: Rasmästare Rallylydnad Avancerad klass 2014
     
     
  Förarens namn: Fredrika Pedersen
     
  Hundens namn: Zarxs Zweetheart "Zwitty"
     
  Ras: Rottweiler
     
  Född: 2009-02-17
     
  Titlar: RLD N RLD F RLD A RLD M
     
  Avancerad klass: Svenska rottweilerklubben, 2014-09-28 kvalificerande
     
  Övrigt: Jag och Zwitty är också ute och tävlar Agility. Vårt bästa lopp vi har gjort är med fem fel i Agility klass.
Rasmästare Rallylydnad Mästarklass 2014
Årets rallylydnadshund Rottweiler Skåne Blekinge LO 2013
     
     
  Förarens namn: Sara Pedersen
     
  Hundens namn: Zarxs Yasko from Zurvivor "Yasko"
     
  Ras: Rottweiler
     
  Född: 2011-04-03
     
  Titlar: RLD N, RLD F
     
  Övrigt: Rasmästare Rallylydnad fortsättning 2014
    Jag och Yasko har varit ute och tävlat i Appellklass spår med ett godkänt resultat och i Lydnad 1.
     
  Förarens namn: Sara Pedersen
     
  Hundens namn: Zarxs Vackra Wäsen "Whizkey"
     
  Ras: Rottweiler
     
  Född: 2013-08-22
     
  Titlar: RLD N
     
  Övrigt: Jag och Whizkey har planer att tävla lydnad 2015
    Rasmästare rallylydnad Nybörjare 2014
     
Brita Sassersson
Förarens namn: Brita Sassersson
     
  Hundens namn: Vemmerlövs Expo "Expo"
     
  Ras: Shetland Sheepdog
     
  Född: 2009-06-02
     
  Titlar: RLD N, RLD F RLD A
     
  Nybörjarklass: Ystad SCK 20120706 Kvalificerad
    Skabersjö SGVK 20121110 Kvalificerad
    Hörby BK 20121209 Kvalificerad
    Uppflyttad
     
  Fortsättningsklass: Simrishamns Bk 20130630 Kvalificerad
    Skurups BK 20130908 Kvalificerad
    Trelleborgs BK 2013 09 22 Kvalificerad
    Uppflyttad
     
  Avancerad klass: Ystads BK 20140615 Kvalificerad
    Ystads BK 20140615 Kvalificerad
    Ystads BK 20140920 Kvalificerad
    Ystads BK 20140921 Kvalificerad
     
  Mästarklass: Åhus BK 20150322 Kvalificerad
    Åhus BK 20150322 Kvalificerad
    Hörby BK 20150606 Kvalificerad
    Trelleborgs BK 20150905 Kvalificerad
     
  Meriter: Rallylydnadsmästare
     
     
  Övrigt: Expo är en skärpt hund och gillar rallylydnad, funderar på att flytta
upp till mästare klass under 2015.
Expo tävlar även i agility klass 2