Vandringspriser och Utmärkelser för tävlingsåret 2018
Följande utmärkelser utdelades på årsmötet 2019

CHAMPIONAT

SVENSK BRUKSCHAMPION
Bosse Nilsson och SeBCh Ryssbergets Jaxon Junior
SVENSK BRUKSCHAMPION
Åsa Malmberg och SeBCh SeUch Manzano
SVENSK AGILITY(HOPP)CHAMPION och SVENSK AGILITYCHAMPION

Cecilia Vallin och SEAg(Hopp)Ch SEAgCh Black Boots Dragging Balls
SVENSK AGILITY(HOPP)CHAMPION och SVENSK AGILITYCHAMPION
Ingrid Torstensson och SEAg(Hopp)CH SEAgCh Ulkaergård's Great Gemma I Black
SVENSK AGILITY(HOPP)CHAMPION
Annika Kjellgren och SEAg(Hopp)Ch Ayarips Mool Choise Van Ymmy
 
SVENSK RALLYLYDNADSCHAMPION
Karin Cebrenius och SeRallyCh Widholmens Mary Poppins

BRUKS OCH LYDNAD

INGA OCH RAGNAR SAMULESSONS VANDRINGSPRIS
Bosse Nilsson och SeBCh Ryssbergets Jaxon Junior
RÖDE BARONENS LYDNADSPRIS
Inger Artberger och Mandylike's Harley
METALLPRODUKTERS VANDRINGSPRIS FÖR HÖGSTA POÄNG I LYDNADSKLASS
Inger Artberger och Mandylike's Harley
YBK:s LYDNADSBAROMETER
Inger Artberger och Mandylike's Harley
YBK:s BRUKSBAROMETER
Bosse Nilsson och SeBCh Ryssbergets Jaxon Junior
YBK:s VANDRINGSPRIS I SPÅRHUNDSGRUPPEN - ÅRETS SPÅRHUND 2018
Inger Artberger och SeSpCH Mandylike's Wishful
YSTADS BRUKSHUNDKLUBBS VANDRINGSPRIS I SÖKHUNDSGRUPPEN - ÅRETS SÖKHUND 2018
Bosse Nilsson och SeBCh Ryssbergets Jaxon Junior
 
YSTADS BRUKSHUNDKLUBBS VANDRINGSPRIS FÖR HÖGRE KLASS - bästa resultat högre klass i spår, sök eller rapport
Inger Artberger och Mandylike's Harley
SKURUPS BRUKSHUNDKLUBBS HEDERSPRIS - bästa resultat  lägre klass spår
Inger Artberger och Mandylike's Harley
KM RALLYLYDNAD 2018
Amy Haraldsson och Hinnareds Ecce "Ecce"
VPR RALLYLYDNAD
Ann-Kristin Petersson och SeRallyCh Manvargens Kotte

AGILLITY

KM LARGE/XL
Linnea Nilsson och 
Cefeus Xtra Allt II "Katja"
KM MEDIUM
Gunilla Olsén och Lexie
KM XS/SMALL
Cecilia Vallin
Black Boots Dragging Balls "Malte"
ÅRETS AGILITYHUND X-SMALL
Cecilia Vallin
Black Boots Dragging Balls "Malte"
ÅRETS AGILITYHUND SMALL

Annika Olsson och 
Tinghofs Yin Yang "Atlas" 

ÅRETS AGILITYHUND MEDIUM
Ewa Ribbing - Blohmé
Flushpoint What a Kook ”Wille”
ÅRETS AGILITYHUND LARGE

Linnea Nilsson och 
Cefeus Xtra Allt II "Katja"

ÅRETS AGILITYHUND XL
Oliver Rasmusson och Max
ÅRETS AKTIVA TÄVLANDE
Ewa Ribbing-Blohmé och
King Wizard Idefix "Love"
MIN FINASTE
Ewa Ribbing - Blohmé
Flushpoint What a Kook ”Wille”
VÅR BLÅBÄRS-STJÄRNA
Amy Haraldsson och  Roekull Kayos Unix "Unix"

Priser som ej delas ut pga avvsaknad av inkomna resultat:
Ystads Bruksundklubbs vandringspris för appellklass
Ystads Bruksundklubbs vandringspris i rapporthundsgruppen
Ystads Bruksundklubbs vandringspris gällande patrullhund
Ystads Bruksundklubbs vandringspris för lägre klass sök och rapport
Ystads Bruksundklubbs vandringspris bästa brukshund under ett kalenderår/Kennel Talwegs vandringspris
Ystads Bruksundklubbs barometer i bevakning
Ystads Bruksundklubbs barometer i IPO
Ystads Bruksundklubbs vandringspris för BSL 1-3
Ystads Bruksundklubbs vandringspris för IPO 1-3
Ystads Bruksundklubbs vandringspris till bästa IPO-hund under ett kalenderår
Annelie Larssons pris i lydnad
Klubbmästare bruks
Klubbmästare lydnad
Klubbmästare IPO

 
Vandringspriser 2017
Vandringspriser 2016